pühapäev, 3. mai 2009

17.mail toimub Kirivalla Roositalus rohevahetus - tule appi korraldama!

Kirivalla Roositalus toimub 17.mail rohevahetus - koostöös Alansi-Kirivalla-Lutsu Külaseltsiga. Otsime appi vabatahtlikke, kes oleksid abiks platsi ettevalmistamisel, parkimise korraldamisel jne. Mida rohkem meid on, seda rohkem saame ka töid omavahel ära jagada! Et saaksime paremini töid planeerida, oleks vaja end abilisena registreerida. Palun teavita enda osalemisest kas otse Roositalu perele või külaseltsile - lähimale juhatuse liikmele või näiteks minu meilile(monika.mikiver@mail.ee). Või tule kohale esimesele infotunnile, mis toimub millalgi mai alguses Roositalus (täpsem info saab olema kuulutustetahvlil + siin ajaveebis). Nüüd aga info - millega on üldse tegu:MILLAL JA KUS ROHEVAHETUSED TOIMUVAD?

Rohevahetused toimuvad tavaliselt kevadel ja sügisel, mai ning augusti eelviimasel nädalavahetusel, siis kui rohelist vahetusmaterjali on kõige rohkem. Rohevahetused on siiani regulaarselt toimunud Tallinnas, Tartu- ja Viljandimaal ettevõtlike taimekasvatajate juures, kuid Rohevahetuse võib enda juures pidada või oma kandis korraldada iga soovija, kui ta järgib Aiaklubi Rohevahetuse reegleid.

AIAKLUBI ROHEVAHETUSE REEGLID:
* Rohevahetus on TASUTA, kaasavõetud taimi, paljundusmaterjali ning muid aiatarbeid võib AINULT VAHETADA või ÄRA ANDA, MITTE MÜÜA!
* Rohevahetusel võib oma taimi müüa ainult Rohevahetust korraldav või enda pinnal võõrustav taimekasvataja või ettevõte kokkuleppel Aiaklubiga.

MIDA ROHEVAHETUSELE KAASA VÕTTA?
TAIMED
Kõik, mis Sinu meelest üht rohenäppu võiks huvitada - väiksed puupojad, ilupõõsad, püsililled, toalilled, veetaimed, kevadisel rohevahetusel ka suvelille- ja köögiviljataimed. Taimepotid kasta eelmisel õhtul, siis on nad üritusel niisked, mitte märjad. Märg pott on raske, samuti võib väljanõrguv vesi rikkuda saaja autosisustust.
SEEMNED
Taaskord kõik, mis Sinu meelest üht rohenäppu võiks huvitada - lisaks ilutaimedele ka loodusest ning miks mitte oma välisreisidelt või puuviljaletilt korjatud seemned. Seemned võta kaasa pakituna ja nimesildiga varustatult. Pakendiks sobivad hästi ümbrikud ja minigrip-kotid.
PISTIKUD
Pistikute puhul veendu, et nad on ikka värsked ning vähemalt kahe pungaga. Kuni rohevahetuseni hoia nad jahedas, niiskesse salvrätikusse pakituna kilekotis. Tark on juba lõikamise ajal märgistada ka pistiku alumine ots (see emataime poolne). Veel paremad on aga juurutatud pistikud, paar nädalat enne rohevahetust mulda pistetud oksajupid jõuavad juba juured alla ajada.
SIBULAD, RISOOMID, MUGULAD, JUURIKAD
Need võiksid parimal juhul olla juba kuivatatud ning suuremast osast aiamullast puhastatud. Parim pakend on paberkott.
MUUD AIATARBED
Lisaks taimedele võib Rohevahetusele tuua ka üleliigseid taimeanumaid (potid-kastid) ning aiakirjandust (ajakirjad, ajalehed, raamatud). Sügisesel Rohevahetusel võib kaasa võtta ka ülejäävaid aiasaadusi: puuvilju, köögivilju jmt.


MIDA VEEL?
- prinditud taimekirjeldused- ja kasvatusõpetused taimede ning seemnetega kaasa andmiseks. See säästab väga palju nii andja kui saaja aega;
- marker või kleebitavad nimesildid taimekottide ja -pottide märgistamiseks;
- kilekotid, salvrätikud paljasjuursete taimede ja pistikute transportimiseks;
- pliiats ja paber märkmete tegemiseks ja rohevahetusel osalejate kontaktandmete ülestähendamiseks;
- ajalehti autosisustuse kaitseks taimede transportimisel;
- pihustiga veepudel taimede niisutamiseks, eriti kuuma päiksepaistelise ilmaga;
- papp- või plastmasskastid, millega oma taimi vahetusele tuua ning saadud taimi ohutult viia.
- süüa- juua omale, et nälg ja janu ei takistaks edukat vahetamist :)

ÄRA VÕTA ROHEVAHETUSELE KAASA:
- lapsi, kui Sa ei suuda neid ohjeldada;
- lemmikloomi.
- PAHA TUJU

Lisainfot ja pilte toimunud Rohevahetustest saad vaadata aiaklubi.ee lehel!

Kommentaare ei ole: