teisipäev, 13. aprill 2010

1.aprillil toimund Kõue valla seltside päevast - meie valla TEGIJATEST


Aeg lendab kähku. Juba kaks nädalat saab sellest mööda, kui Kõue Rahva Majas toimus seltside päev. Eelmisel aastal toimunud üritus oli väga põnev, inforikas, nii et ootasin seekordset põnevusega. Ja ei pidanud pettuma.

Jagan huvilistega mõningaid muljed, nii palju kui tänaseks meeles on (kohapeal märkmeid ei teinud).

Kõue Külade Selts on jätkuvalt säravaim. Rahvamajas pakutakse üritusi juunioritest seenioriteni: on ajalooürituste sari, on mälumäng, on maanaiste selts, on veelinnurahvaste sari (sel aastal vist rahastamise puudumisel küll üritusi ei toimu), on oma naisansambel, on lastehommikud ja laste inglise keele kursus, mille tulemusena hakatakse Ardu koolis juba esimesest klassist inglise keelt õpetama. Väga õnnestunud tiim!

Rõõsa Külaseltsi rahva ees on minu müts jätkuvalt maas. Ka palju vahvaid üritusi keskendudes loodusele. Saime teada, et pakutakse isegi loodusmatkade juhendamise teenust. Ja oma külarahvaga on päris palju traditsioonilisi üritusi. Kadedaks teeb, päris ausalt :) Kas saavutame oma külades ka kunagi sarnase taseme?

Paunküla Külade Seltsi on esindanud tavapäraselt vanemad aktiivsed prouad, nn musketärid, ja muidugi Antero. Seekord oli kaks meest, kellest üks oli täiesti tuttav kui eelmine vallavanem. Paunküla mehed lubasid enda tegemistest ka varsti blogima hakata, mis on väga hea uudis, ometi oleks võimalus otsesest allikast infot saada ja tegemistega kursis olla. Paunküla omade edasised tegevusplaanid seondusid Korteni majaga ja Pauna platsiga, kuhu on esialgu tulemas ka nagu meilgi külakiik ja kemmerg. Paunküla mehed olid ka JAP-s käe valgeks saanud ning tulemas on suupillikoolitus. Vast on siis peagi oma suupilliorkestergi välja pakkuda – Saksamaal olid mundharmonikerid küll vägagi tegijad külapidudel ja suurematel üritustel.

Habaja Külade Selts, mille blogis on maad võtnud kahtlane vaikus, tutvustas enda eelmise aasta projekte, mida oli ka päris palju, ning lootis paremale tulevikule, kui Fresko maja valmib.
Külaseltsidest/külavanematest ei olnud kohale tulnud Silmsi külavanemat ega Kiruvere Külaarendamise Seltsi (viimast mitte segamini ajada Kiruvere muinasküla seltsiga).
Seltsid ei piirdu aga külaseltsidega. Põnevaid seltse on meil tegelikult nii palju, et tutvustused kestsid ligi kümneni välja! Kui nüüd muudest ühendustest rääkida, siis hakkasid silma märkimisväärsed arengud Ardu kandis.

Tiiu Lõokest ei pärjatud asjatult Harjumaa sädeinimese tiitliga. Peale Kõue Külade Seltsis toimetamise on ta nüüd käima lükanud – ja väga edukalt – Ardu Kooli Sihtasutuse. Sihtasutus on korraldanud mitmeid kursusi, arvutikursuseid, kokakursuseid, säästukursuseid. Kaugema eesmärgi – kooli keldrikorrusele korralik käsitöökeskus koos kangastelgede ja keraamikaahju ja käsitöömüügi ning kohvikuga – nimel tehakse isegi varsti üks tuluõhtu ja kogutakse annetusi.

Ardu kandis tasub esile tuua Ardu Saunaseltsi. Piisas sellest, et vald sulges ühe lagunemas sauna, mille käiguspidamiseks vallal endal mahvi ei jagunud, kui seltskond inimesi võttis end kätte, küsis sauna endale rendile ning nüüd on lausa mitu projektigi kirjutatud ning sauna kõpitsetud. Oma koduleht neil ka püsti.

Ardus on traditsiooniliselt mitu eakamate inimeste seltsi: pensionärideklubi, mitu käsitööklubi, kodulooring, mis on aastaid juba teada ja tuntud. Aga esile tuleb tõsta Ardu 4h Noorteklubi, kes on olnud väga tublid ja toimekad. Harmi piirkonna noortele on korraldatud Äksis mitu diskoõhtut koos arukatega, mis on sujunud väga õnnestunult, ilma tõsisemate vahejuhtumiteta – mida ju noortepidudel mujal ikka vahel ette tuleb. Ardu4H veebilehte lugedes saab teada, et nad tegelevad ka sisuliselt noorsootöö ülesande täitmisega – Ardus on oma noortetuba, kus on teeõhtud, teemaüritused, õues talgud ja muud värgid. Palju jõudu ja edu noortele, ja et teil õnnestuks oma meeskond piisavalt suur hoida – vahel ikka juhtub, et keegi eestvedajatest väsib, et siis oleks kohe keegi kõrval, kes kasvõi ajutiselt üle võtab!

Ja lõpetuseks enda kandi inimestest. Naabritüdruk Annely on koos oma sõbranna Reelikaga, kelle elujõud olgu eeskujuks kõikidele melanhoolikutele ja hädaldajatele, lükanud väga edukalt käima oma Võtikmetsa Hobikoja. Juba on nad jõudnud kirjutada JAP Leader-meetme projekti, juba ehitavad nad käsitöömaja, mis peaks umbes poole aasta pärast valmis saama. Käsitöömajast saab koht, kus on teatud käsitöö harrastamise võimalused, kus saab olema tore kooskäimiskoht nobenäppudele, aga samuti on seal tulevikus alaliselt tegutsev käsitööpood. Et kui kellelgi peaks olema vaja viimasel minutil kingitust kellelegi, on kohe võtta. Või kui tuleb terve suur turismibuss Pitka memoriaali vaatama, saavad ka endale kohalike nobenäppude meeneid kaasa osta. Või kui mehed lähevad Aini Offroad Parki, saavad naised samal ajal endale tegevust leida. Kivi kotti, hoiame teile pöialt!

Naabrimees Ain Salupõld oma projektidega vääriks kohe eraldi teemat. Ain on inimene, kes on toonud seoses oma üritustega Kõue valda rohkem inimesi kui keegi teine. Sel aastal on peagi taas Alansi Mailaat, juunis MudDrag. Ain tegeleb oma MTÜ-des ka päästealase võimekuse arendamisega ja sellega seoses on võimalus ka meie külaseltsil koostööks. Ka JAP-i projektis on Ainil nüüd käsi edukalt valgeks tehtud.
Lõpetuseks õhtu moderaatori Juhani visandatud pilt, milline võiks olla elu siinkandis meie seltside tegevuse tulemusel 10 aasta pärast. Mida mina lubasin? Et tuunime jõudumööda edasi oma külaplatsi (kümblustunnid ja puha). Et meil on korrastatud meie piirkonna muinsuskaitse-ja pärandkultuuriobjektid ning ilusti tähistatud. Me oleks väga tublid, kui meil oleks ka oma terviserajad koos vaatlustornidega.
Elame, näeme :) Mida ära teha suudame, sõltub meie kõigi ühisest panusest :)

Kommentaare ei ole: