pühapäev, 22. mai 2011

Maiuspala kohaliku ajaloo huvilistele: rattamatk Pitka auks koos Valdo Prausti ajalootutvustusegaIsand Praust jagas mulle infot säärase vahva ürituse kohta (tekst kopeeritud Järvamaa infoportaalist):

Kaitseliidu Järva Malev korraldab 4. juunil juba kolmandat korda toimuva rattaretke Järvamaalt pärit admiral Johan Pitka mälestuseks ning istutab tammepuu tema arvatavasse hukkumispaika Alansi külla Harjumaal.

Järva Maleva staabiülema kapten Vello Popsi sõnul soovib malev rattaretkega pöörata tähelepanu Eesti ajaloo ühele kesksemale sõjamehele ning tema mälestusele. „Kuna igal aastal istutame admirali viimset puhkepaika tähistava mälestusmärgi juurde ka kõigi Järvamaa inimeste nimel tammepuu, siis loodan et pikemas perspektiivis võime kunagi öelda, et järvamaalased on admirali auks lausa pargi kohale viinud.

Rattaretke start toimub pühapäeva, 4. juuni varahommikul kell 7.00 üheaegselt nii Paide vana rahvamaja kui Järva Maleva staabi juurest Türilt. Edasi liigutakse Väätsale, kus retkeseltskonnad ühinevad ning jätkavad kokku 50 kilomeetri pikkusel retkel mööda kruusa- ning rattasõiduks suurepäraselt sobivaid metsateid Harjumaale Alansi külla.
„Teekonnale, mis kulgeb piki looduskauneid paiku, kuhu tihti just ei satuta, oleme arvestanud ka puhkepausid ning piknikupaiga, kus retkelised saavad keha kosutada ning vaimu turgutada,“ sõnas kapten Pops. Ajaloolane Valdo Praust tutvustab teele jäävaid ajaloolisi paiku. Sihtpunkti plaanitakse jõuda kella ühe paiku päeval ning ratturite järel sõidab ka toetusteenistus, kes korjab vajadusel väsinud üles ning aitab võimaluse korral ka järele andnud tehnikat parandada.
Rattaretkel osalemiseks tuleks end kuni 2. juunini registreeruda Järva Maleva staabi korrapidaja juures telefonil 38 49 170. Retkelised peaksid olema täis tahtmist kaunis Eestimaa looduses liikuda ning omama vähemalt moraalset valmidust ratastel 100 kilomeetri läbimiseks, soovi korral on tagasi võimalus sõita ka autokastis.
19. veebruaril Järvamaal Jalgsema külas sündinud admiral Johan Pitka oli Eesti Vabadussõja hing kelle eestvedamisel loodi Kaitseliit, soomusrongid ja oma sõjalaevastik . Teadaolevalt hukkus Pitka 1944. a septembris Harjumaal Alansi külas. Admirali mälestuseks korraldab Kaitseliidu Järva Malev igal aastal ka 20 kilomeetrist rahvamatka Jalgsemalt Peetrisse.
Lähemalt:
Kapten Vello Pops
53427256
Järva Maleva staabiülem
Info edastas:
Alo Aasma
KL Järva Malev
Priitahtlik propagandapealik
55997763
Valdo Paust

Kommentaare ei ole: